User Tools

Site Tools


indito

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
indito [2020/04/17 13:15]
denes
indito [2020/04/20 09:19]
denes
Line 34: Line 34:
 A makecode program segítségével néhány kattintás után megírhatod saját programodat és vezérelheted az általad épített modellt. A makecode program segítségével néhány kattintás után megírhatod saját programodat és vezérelheted az általad épített modellt.
  
-**Előkészítés:​**+====== ​**Előkészítés:​** ​====== 
  
 Mielőtt neki látnánk az összeszerelésnek,​ foglalkozzunk egy kicsit a micro:​bit-tel. Mielőtt neki látnánk az összeszerelésnek,​ foglalkozzunk egy kicsit a micro:​bit-tel.
Line 55: Line 56:
 Mentéskor a micro:​bit-en a LED-ek kialszanak, és a hátulján levő sárga led villogni kezd. Ez jelzi, hogy áttöltődött a program. Ezután ha minden sikerült, megjelenik a plusz jel a kijelzőn. Mentéskor a micro:​bit-en a LED-ek kialszanak, és a hátulján levő sárga led villogni kezd. Ez jelzi, hogy áttöltődött a program. Ezután ha minden sikerült, megjelenik a plusz jel a kijelzőn.
  
-**Szerkesztés:​**+====== ​**Szerkesztés:​** ​====== 
  
 {{ :​makecodeszerkeszto.png?​600 |}} {{ :​makecodeszerkeszto.png?​600 |}}
Line 75: Line 77:
 Most már úgy gondolom, elkezdhetjük összeépíteni az első modellt. Most már úgy gondolom, elkezdhetjük összeépíteni az első modellt.
  
-__**1. KÖZLEKEDÉSI LÁMPA:**__+====== ​__**1. KÖZLEKEDÉSI LÁMPA:​**__ ​====== 
  
  
Line 102: Line 105:
 Most a szünet parancs következik. Megtalálod az "​Alapok"​ blokk-ban. 2000 ezredmásodpercet megadva, 2másodpercre áll az érték. Helyezd el az előző (láb elengedve) parancs közepébe. Most a szünet parancs következik. Megtalálod az "​Alapok"​ blokk-ban. 2000 ezredmásodpercet megadva, 2másodpercre áll az érték. Helyezd el az előző (láb elengedve) parancs közepébe.
  
-{{ :1a_feladat.png?300 |}}+{{ :1aa_feladat.png?300 |}} 
 + 
 +Lássuk, mi történik. A P1-en levő gomb benyomásával,​ a piros lámpa kialszik és kigyullad a zöld. A piros a 13-as lábon van, a zöld a 12-esen.A parancs: "​digitális írás, láb:... érték:​..."​ 13-as (piros) legyen 0, 12-es pedig 1. Ezeket húzzuk a szünet parancs alá. Ha egy parancsra többször is szükség van, használhatod a másolat készítése opciót a parancsra jobb egérgombbal kattintva. 
 + 
 +{{ :​1ab_feladat.png?​300 |}} 
 + 
 +Próbáld ki újra a szimulációt. Kattints az "​A"​ gombra. A 13-mas láb piros an jelez. Ezután kattints az 1-es lábra. Ezután a 13-as láb (piros lámpa) kialszik és jelez a 12-es láb (zöld). Most állítsuk be, hogy 5 másodpercig világítson a zöld lámpa. Válaszd ismét a szünet parancsot, és állítsd be 5000ms-ra. 
 +A "​digitális írás, láb:... érték:​..."​ parancsot használva, állítsd át a 13-as lábat 1-re, a 12-t pedig 0-ra. 
 +Teszteld le újból a programot. Ha minden működik, töltsd át a micro:​bit-re,​ és próbáld ki a kész modellen is. 
 + 
 +Most jöhet a feladat második része: 
 +5 másodperc után a zöld lámpa villantson 3-szor. A villogási idő 1 másodperc legyen, majd váltson át pirosra. 
 + 
 +Válaszd az "​ismétlés ... alkalommal"​ parancsot a "​Ciklusok"​ blokkból. Húzd be a szünet parancs közepébe, és állítsd be az ismétlés értékét 3-ra. Állíts be 1 másodperc szünetet. Ezután válaszd a "​digitális írás, láb:... érték:​..."​ parancsot (12-es láb 0-ás érték), majd ismét 1mp szünet után legyen a 12-es lábon 1-es érték. Ezután megint 1mp szünet. Készen is van a második része a feladatnak. Mentsd le a projektet egy fájlba a számítógépre. 
 + 
 +{{ :​1b_feladat.png?​300 |}} 
 + 
 + 
 + 
 +====== __**KÉZSZÁRÍTÓ**__ ====== 
 + 
 + 
 +{{ :​kezszaritom.jpg?​400 |}} 
 + 
 +Ritka, hogy otthoni háztartásban van ilyen, inkább nyilvános helyeken, iskolai, éttermi mosdókban. Falra szerelt állapotában elektromos fúvókákon fújja ki a forró levegőt, hogy a kéz megszáradjon. Újabb típusainál már nem is kell gombot megnyomni, hanem érzékeli a kezet és elindul. 
 + 
 +Itt fogom használni a foto tranzisztort:​ 
 +{{ :​fototranzisztor.jpg?​200 |}} 
 +a motort: 
 +{{ :​motor_xs.jpg?​200 |}} 
 +Ha el takarom a fény útját akkor a kézszárító működésbe lép. 
 +Fontos: Olyan helyen próbáljuk,​ ami nem túl fényes, nem túl sötét szoba, helyiség, mert akkor nem megfelelően fog működni. Ha sikerült az útmutató alapján összeépíteni,​ akkor a megszokott módon indítsuk el a makecode programot. 
 + 
 +A szerkesztőben használd az „induláskor” blokkot. Ehhez adjuk a  "​Csatlakozó lábak"​ blokkból a "​digitális írás, láb ... érték..."​ parancsot. A motor a 15-ös (pozitív) és a 16-os (negatív) lábhoz csatlakozik. Ezért a 16-os érték legyen: 0. A LED a 8-as lábra csatlakozik. Ahhoz, hogy mindig világítson az "​induláskor"​ blokkhoz kell adni. 
 + 
 +{{ :​2_feladat.png?​200 |}} 
 + 
 +A program további részéhez az "​állandóan"​ blokk szükséges. A fototranzisztor miatt át kell konvertálni vagy ki kell olvasni azt az értéket, amelyet a digitális értékről analóg értékre ad. Mielőtt folytatnánk,​ meg kell, hogy magyarázzam,​ hogy mit jelent ez a két fogalom, analóg és digitális. 
 + 
 +A **digitális érték** csak kétféle lehet, 1 vagy 0, más néven igen vagy nem. Egy példa, ha világít a lámpa az az 1-es, ha nem akkor 0-ás. 
 + 
 +**Analóg érték**-nél számtalan lehetőség áll fenn, például ha meg szeretnénk határozni egy bizonyos hőmérsékleti tartományt,​ vagy be kell kapcsolni a ventilátormotort,​ ha a kültéri hőmérséklet 20 és 24 fok között van. 
 + 
 +Először is használjuk a "​digitális írás, láb:... érték:​..."​ parancsot P1-es lábbal, mivel ide kötöttük a fototranzisztort. A "​Csatlakozó lábak"​ blokkban, megtaláljuk az „analóg olvasás, láb:​..."​ parancsot.Húzzuk a p1-es lábbal, 0-ás értékkel az előző parancsra. Most szükség van egy parancsra, amely felteszi a kérdést: „Ha egy esemény igaz, akkor az 1. műveletet végre kell hajtani. Ha nem, (egyébként),​ akkor a 2. lépést végre kell hajtani”. 
 +Használd a "​Feltételek"​ blokknál, a "Ha ... akkor különben ... " parancsot. Már megírtam korábban az egész programot, és rájöttem, hogy a fényvezető cella 500-as analóg értékén vált át. Ezt az értéket kell lekérdezni a programban. A parancs a „Feltételek” blokk alatt található:​ „… <…“ . Húzd az előző parancs ​ „ha“ utáni rombuszba. Legyen a < utáni érték 500. 
 +Tedd a „ha“ parancs bal oldali értékére az "​analóg olvasás, láb:​..."​ parancsot, a P1 lábbal. 
 + 
 +{{ :​2_afeladat.png?​400 |}} 
 + 
 +Ezután a " digitális írás, láb, érték"​ parancs a 15-ös lábbal, 1-es értékkel, majd ugyanez a parancs mégegyszer a "​különben"​ után 0-ás értékkel. Kész is van a feladat. Mentsd el és teszteld le. 
 + 
 +{{ :​2_abfeladat.png?​400 |}} 
 + 
 + 
 + 
 +====== __**SOROMPÓ**__ ====== 
 +  
 + 
 +{{ :​sorompom.jpg?​400 |}} 
 + 
 +Nem csak vasúti átjáróknál találkozhatunk sorompóval,​ hanem egy-egy parkolóhelynél is. De mi ennél a modellnél a parkolóházi sorompót építhetjük,​ illetve vezérelhetjük. A modell felépítéshez használd az útmutatót,​ figyelj a vezetékek helyes bekötésére,​ illetve, hogy az elem mindig legyen feltöltve, mert ha nincs feltöltve, nem megfelelően működhet az épített modell és a motor roncsolódásához vezethet. 
 + 
 +Itt megint a fény útja kap szerepet, úgyhogy megint felhívnám a megvilágításra a figyelmet, a ne túl világos, ne túl sötét helyiségben levő tesztelésre. Ebben a példában az fogjuk illusztrálni,​ hogy egy jármű áthajt a fénykapun és megszakítja a fényáramot,​ a sorompónak 1 másodperc múlva kell kinyílnia. 5 másodpercig nyitva kell hagyni, majd újra bezárni.  
 + 
 +Kezdjük az "​induláskor"​ blokkal. Azért, hogy később a program megfelelően működjön,​  
 +először be kell illeszteni a „LED engedélyezve” parancsot a „Led"/​ „... more” blokkból. A program elindításához a „P16” és „P15” motor csatlakozásait „0” -ra kell állítani. Csatlakoztasd a LED-et a fénykapuhoz,​ a "​13"​-as lábon. Ennek a program elindítása után világítania kell. Helyezd el a parancsot, és módosítsd annak a tulajdonságait. 
 + 
 +{{ :​1c_feladat.png?​400 |}} 
 + 
 +A program fő része ismét a „állandóan” paranccsal kezdődik. 
 +Ismételd meg a kézszárító programját. Ebben a programban lekérdezzük a fénykaput, és meghatározzuk a foto tranzisztor értékét. Ezt a parancs-sorozatot is használhatod a sorompóhoz. 
 +Csakúgy, mint a kézszárítónál,​ húzd a szükséges parancsot a programba. A foto tranzisztor a „1-es láb” -hoz csatlakozik,​ akárcsak a sorompó. Ennek megfelelően változtasd meg az értéket. 
 + 
 +A következő parancs a „Feltételek” blokkból származó „ha ... akkor” parancs. Húzd a lekérdezés parancsát az „igaz” rombuszba. Változtassa meg az értéket a „<” után 500-ra. Ha a fénykapu értéke kevesebb, mint 500, akkor a sorompónak nyitva kell lennie. Ehhez illeszd be kétszer a „digitális írás,​láb…” a „különben” jelzéshez. Az első parancsot változtasd meg „P16” -ra és „1-re”, a második parancsot pedig „P15” -re és „0-ra”. 
 + 
 +{{ :​1ca_feladat.png?​400 |}} 
 + 
 +A program elindításakor a sorompó felnyílik, vagy a motor elindul. Addig kell működnie, amíg a „3-mas láb” kapcsoló bezáródik. 
 +Ehhez szükség van a „amíg… ismételd” parancsra a „Ciklusok” blokkból. Húzd az utolsó parancs alá. 
 +Cseréld ki az „igaz” rombuszt egy lekérdezésre a „Ciklusok” blokkból. 
 +Add meg első változóként a „digitális olvasás, láb ...” parancsot. Változtasd meg a láb hozzárendelését "​P+-ra"​. 
 +Az üres program szakaszba, tegyél be egy „szünet (ezredmp)” parancsot 100-as értékkel az „Alapok” blokkból 
 + 
 +{{ :​1cc_feladat.png?​400 |}} 
 + 
 +Teszteld az részprogramot. Ha a fénykapu jelez, akkor a sorompó felnyílik, aktiválja a kapcsolót és leáll. 
 +A feladatban az a teendő, hogy gondoskodjunk arról, hogy amikor a fénykapu jelez, a sorompó 1 másodperc múlva felnyíljon. Add hozzá ezt a parancsot a megfelelő helyre, és változtasd meg a várakozási időt 1 másodpercre. 
 +A feladat azt is megköveteli,​ hogy a sorompó 5 másodperc múlva ismét bezáródjon. Ehhez ismét add hozzá a „szünet (ezredmp)” parancsot. Ezután a motornak a másik irányba kell fordulnia, amíg a „0-ás láb” gomb megnyomására nem kerül sor. 
 + 
 +Egyszerűen másold a szükséges parancsokat a program első részéből. 
 +Változtasd meg a „P16” értékét „0” -ra, a „P15” értékét pedig „1” -re. Változtasd meg a gomb értékét „P3” -ról „P0”-ra. 
 +Annak érdekében,​ hogy a sorompó zárva maradjon, meg kell változtatni az utolsó parancsot „P16” -ról „P15” -re. 
 + 
 +{{ :​1ccc_feladat.png?​400 |}} 
 + 
 +Teszteld le a teljes programot. Ha megszakítod ​ a fénykapu jelét, akkor a sorompó felnyílik, bekapcsolja a kapcsolót és leáll. A sorompó egy meghatározott várakozási idő után ismét bezáródik. 
 + 
 +**Figyelem!** 
 + 
 +Összeépítés mindig az útmutató alapján. Vezetékek helyes sorrendje, összekötés és csatlakozás. Elem(ek) töltöttsége,​ figyeljünk rá! 
 + 
 +{{ :​fischertechnikedu.jpg?​400 |}} 
 + 
 + 
 + 
 + 
  
  
  
indito.txt · Last modified: 2020/04/20 09:22 by denes