User Tools

Site Tools


btkezdo

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Last revision Both sides next revision
btkezdo [2020/04/16 11:28]
denes
btkezdo [2020/04/16 13:33]
denes
Line 178: Line 178:
 A két led mellett, 2 fototranzisztort is használunk és természetesen a motor, amely a propellert mozgatja. A két led mellett, 2 fototranzisztort is használunk és természetesen a motor, amely a propellert mozgatja.
 {{ :​kezszarito.jpg?​400 |}} {{ :​kezszarito.jpg?​400 |}}
 +
 +Az utasítások szerint, ha összeépítettük,​ akkor megtehetjük az első próbát. Fontos megjegyeznem,​ hogy se nem túl világos, se nem túl sötét helyen kell, kipróbáljuk,​ mert a foto tranzisztorunk nem megfelelően fog működni, vagy nem is fog működni. Ilyenkor nem kell megijedni, hanem át kell telepíteni olyan helyre, ahol adottak a fentebb megemlítettek. Ha eltakarjuk a fény útját a motorunk el fog indulni, fontos a forgás irány is.
 +
 +
 +__**7. Sorompó:​**__
 +
 +Ha nincs ekkora játékautónk,​ akkor használhatjuk a kezünket is. Ha eltakarjuk a fény útját a sorompó felnyílik, beállíthatjuk akár az időt is. Itt is fontos megemlítenem ugyanazt, mint a Kézszárítónál,​ a se nem túl világos, se nem túl sötét szoba, ahol kipróbálhatjuk.
 +
 +{{ :​sorompo.jpg?​400 |}}
 +
 +
 +__**8. Lyukasztógép,​ biztonsági kapcsolóval:​**__
 +
 +Szinte az összes elemet használjuk,​ 2 nyomógomb, 1 foto tranzisztor,​ 1 led és a motor.
 +Összeépítés után vegyünk magunkhoz akár egy kis papírt, ami befér a lyukasztógép alá. Ha eltakarjuk a fény útját, akkor a gép elindul. Puhább anyagot össze tud préselni, de erre figyeljünk mert keményebb anyag esetén a motor megszorulhat,​ fogaskerekek roncsolódhatnak. Ha meg nyomjuk a nyomógombokat a gép azonnal le kell, hogy álljon.
 +Fontos még megjegyeznem,​ hogy a 9 V-os elem, legyen feltöltve, mert lemerült állapotában a motort nem kellőképpen tudja meghajtani, illetve a fény erőssége is csökkenhet.
 +
 +{{ :​presgep.jpg?​400 |}}
 +
 +
 +
 +__**9. Futószalag:​**__
 +
 +Futószalagot már szinte mindenki látott, a motor előre, vagy hátra tud vinni adott árut, vagy dolgot.
 +A szalag összeillesztésére figyeljünk,​ nehogy eltörjön valamelyik elem. Ha sikerült az összeépítés,​ akkor válasszuk meg a helyet, amit már korábban is írtam, elhelyezhetünk egy akár a készletből egy kis elemet, ami el tudja takarni a fény útját a foto tranzisztor elől és már indulhat is a szalag.
 +
 +{{ :​szalag.jpg?​400 |}}
 +
 +
 +
 +__**10. Futószalag+Lyukasztógép:​**__
 +
 +Az előbb írt Futószalagot kiegészítjük,​ egy lyukasztógéppel (ehhez nyomógomb és egy motor).
 +
 +{{ :​futoszalag_pres.jpg?​400 |}}
 +
 +Leírok egy egyszerű példát, ha kis tárgyat elhelyezem, az első foto tranzisztor elé, vagyis eltakarom a fény útját, akkor a szalag vigye el a következő foto tranzisztor kapuig, ott álljon meg a szalag, a motor indítsa el a gépet, ami dolgozzon 2 másodpercig,​ majd a szalag hozza vissza az első kapuig.
 +Itt is fontos a fény szerepét megjegyeznem.
 +
 +
 +__**11. Lánctalpas jármű, illetve a 12. Lánctalpas jármű akadály kikerülő funkcióval:​**__
 +
 +Itt első lépésként egy olyan járművet építhetünk meg, amit vagy tablet-en keresztül, vagy telefonon keresztül egy applikáció letöltésével irányíthatunk beltéren, vagy kültéren egyaránt. Az első modulnál, 2 motor van jelen, amivel 4 irányban tudunk haladni, előre, hátra, jobbra, balra.
 +
 +{{ :​lanctalpas.jpg?​400 |}}
 +
 +{{ :​akadalykeruelo.jpg?​400 |}}
 +
 +Itt mutatnánk be a Bluetooth-os kapcsolatot a tabletünk (én most ezt használom) és az irányító között.
 +__Lépésről-lépésre haladunk:__
 +
 +1. Kapcsoljuk be tabletünket.
 +
 +2. Töltsük le a ROBO Pro Smart nevű applikációt.
 +
 +3. Ha a járművet összeépítettük,​ akkor az akkumulátor kapcsolóját húzzuk a bekapcsolás felé.
 +
 +4. Láthatjuk, hogy a vezérlőn a zöld alatt a kék led is villog, ez azt jelenti, hogy csatlakozhatunk az eszközre.
 +
 +5. Vissza a programba jobb sarokban van egy kék színű jel, ha középpen megjelenik egy buborék, hogy „Connect to BT Smart Controller”,​ ekkor a vezérlőn nyomjuk meg 5 másodpercig a piros gombot, amíg nem villog gyorsan.
 +
 +6. Tabletünkön megjelenik a BT Smart Controller [………],​ kattintsunk rá és így létre jött a két eszköz között a Bluetooth-os kapcsolat, innentől kezdve tudjuk tabletről szabályozni amit összeépítünk modellt.
 +
 +7. Jobb oldalon találhatók azok a gombok, amikkel azonnal tudunk dolgozni, tehát ha összeépítettük a 11.-es modellt, akkor a tableten a jobb sarokban levő joystick-kal tudjuk irányítani.
 +
 +8. Ha programot, akarunk írni, akkor az elején tanultak alapján bal oldalon levő ikonokat felhasználva programokat tudunk összeállítani.
 +
 +9. Ha meg van, akkor jobb sarokban látunk egy zöld kör ikont, ami elindítja a programot. Ha a piros gombot, akkor megállíthatjuk.
 +
 +10. Ha közben bal alsó sarokban a következő jelenik meg „Connection to BT Smart Controller lost”, vagyis elvesztettük a jelet a két eszköz között. Ekkor nézzük meg, hogy mind két eszközünk be van-e kapcsolva.
 +
 +**Fontos megjegyeznem:​**
 +Ha merül az elemünk, a vezérlőn halványabban fog a zöld és a kék fény látszani, illetve észre lehet venni a motorok teljesítményén is. Ezt az állapotot ne várjuk meg, hanem cseréljük ki az elemet, mert roncsolódhatnak a fogaskerekek.
 +
 +
 +{{ :​scratch.png?​200 |}}
 +Scratch-ben is programozhatjuk,​ ehhez az FTScratchX-et kell használnunk,​ azon belül is, ami a Scratch program-nak a fischertechnik ​ elemeinek a használatához add blokkokat.
 +De kezdjük az elején:
 +
 +1. Csatlakoztassa össze a két eszközt.
 +
 +
 +{{ :x1.png?300 |}}
 +
 +
 +2. Ha meg van a kapcsolat a 2 eszköz között, akkor, innen tudunk tovább haladni:
 +
 +
 +{{ :x2.png?300 |}}
 +
 +
 +3. Írjuk be https://​scratchx.org/​ válasszuk ki az összes bővítmény megtekintése buborékot, majd keressük meg a fischertechnik robotok ikont.
 +
 +4. Ha megnyomtuk, akkor elő jön a scratch programozói felület, azért van az „x” hozzá téve, mert különböző vezérlőkhöz,​ ez esetben a BT Controller-hez használhatjuk. Az alap blokkok, azok ugyanazok, mint a Scratch-ben,​ hozzá jönnek a Fischertechnik-nek a blokkjai.
 +
 +{{ :​scratchx_koerhinta.png?​400 |}}
 +
 +Innentől viszont átadjuk a terepet és mehet tovább a programozás...
 +
 +
 +
 +
 +
  
  
  
btkezdo.txt · Last modified: 2020/04/16 13:49 by denes