User Tools

Site Tools


elec

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Next revision
Previous revision
elec [2021/03/18 15:34]
denes created
elec [2021/03/18 16:43]
denes
Line 15: Line 15:
 =====Elektronika készletek:​===== =====Elektronika készletek:​=====
  
-** 16 modell építhető:​** +**16 modell építhető:​** 
 +
 - Egyszerű áramkör - Egyszerű áramkör
  
Line 24: Line 24:
  
 - Hűtőszekrény világítás - Hűtőszekrény világítás
- +
 - Soros kapcsolat lyukasztóval - Soros kapcsolat lyukasztóval
  
Line 48: Line 48:
  
 - Tolóajtó - Tolóajtó
- 
  
 __**Az oktatási készlet tartalmazza:​**__ __**Az oktatási készlet tartalmazza:​**__
Line 76: Line 75:
 **Vezérlése:​** **Vezérlése:​**
  
-__Elektronikai ​modul:__+__**Elektronikai ​modul:**__
  
 {{:​elektronikaimodul.jpg?​400|}} {{:​elektronikaimodul.jpg?​400|}}
  
 +Az elektronikai modul egy kicsi számítógépnek felel meg, bár nem olyan erős, mint egy PC, de tökéletesen megfelelő az alábbi vezérlési feladatokhoz. Az elektronikai modult nem lehet saját maga programozni. Inkább a különféle programokat tartósan tárolják a modulban. Attól függően, hogy melyik modellt szeretné irányítani,​ kiválaszthatja a megfelelő programot az öt kis csúszó kapcsolóval és futtathatja.
 +
 +- 3 analóg bemenet / 2 motor kimenet / potenciométer
 +
 +**Tápegység:​**
 +
 +A készlet összes kísérlete során általában az elemtartóban lévő 9 V-os akkumulátort használja.
 +Figyelem a készlet nem tartalmaz elemeket.
 +
 +=====Bevezetés:​=====
 +
 +A //PROFI Electronics//​ építőipari készlet az elektrotechnika / elektronika izgalmas témájával foglalkozik. Az elején megtanulja az egyszerű elektromos áramkör alapjait. Ezen kívül megismerkedik különféle elektronikus alkatrészekkel,​ például ellenállásokkal,​ kondenzátorokkal,​ tranzisztorokkal és foto tranzisztorokkal. Meg tanulja őket áramkörökbe és eszközökbe építeni, hogy képesek legyenek irányítani őket.
 +
 +Három területet fog jobban megismerni. Az analóg, a digitális elektronika és a digitális elektronika logikája. Az egyik az analóg elektronikáról beszél a fizikai mennyiségek idő- és értékváltozásával kapcsolatban. Az analóg technológiában egy jel sok értéket vehet fel egy bizonyos idő alatt (egy lámpa villogási időtartama). A digitális elektronika a jelek feldolgozásával foglalkozik. A digitális technológiában csak az "​1"​ vagy "​0"​ értékek jeleníthetők meg és dolgozhatók fel.
 +
 +=====1. Egyszerű áramkör:​=====
 +
 +{{:​elektronika7.jpg?​400|}}
 +
 +A lámpa világít. Ha eltávolít egy kábelt, a lámpa újra kialszik. Felépített egy áramkört, és az áram a szó legvalószínűbb értelmében "​körben"​ folyik. Mégpedig az áramellátás pozitív pólusától a piros vonalon át a lámpáig és a zöld vonalon keresztül vissza a feszültségforrás negatív pólusáig. Ha egy ponton megszakítja az áramkört, pl. B. egy dugó kihúzásával az áram már nem folyhat.
 +
 +{{:​aramrendszer.jpg?​300|}}
 +
 +=====2. Zseblámpa:​=====
 +
 +{{:​elektronika15.jpg?​300|}}
 +
 +Zseblámpás modelljében egy új alkatrészt - a gombot - használ. Erre szükséged van az áramkörnek a lámpához történő csatlakoztatásához vagy megszakításához. Használja a szerelési utasításokat az elemlámpa összeszereléséhez és az elektromos alkatrészek bekötéséhez az áramköri ábra szerint. Amint az alábbi képen és a kapcsolási rajzon is látható, a gombnak különböző kapcsolóhelyzete van.
 +
 +=====Gomb:​=====
 +
 +{{:​524326_electronics_taster.jpg?​200|}}
 +
 +Műszaki információk a gombról:
 +
 +- A gomb három csatlakozással rendelkezik. Az alkalmazástól függően használhatja a ...
 +
 +... "​normálisan nyitva":​
 +
 +Az 1. és 3. érintkező csatlakozik.
 +
 +- Gomb megnyomva: áram folyik. A gomb nincs megnyomva: Nincs áram.
 +
 +... mint "​nyitó":​
 +
 +Az 1. és 2. érintkező csatlakozik.
 +
 +- Gomb megnyomva: Nincs áram. Gomb nincs megnyomva: áram folyik.
 +
 +=====3. Folyamatosság tesztelő:​=====
 +
 +A villanyszerelő számára fontos mérőeszköz a folytonossági teszt. Ezzel meg lehet határozni az elektromos áramkör vagy a kábel megszakadásait. Állítsa be a folytonossági tesztert és kösse be az elektromos alkatrészeket a kapcsolási rajz segítségével.
 +Van már ötlete, hogyan működhet? Akkor csak folytassa és próbálja ki. Amint az a kapcsolási rajzból is látszik, két nyitott érintkezőre van szükség, mindkettőt a tesztelt vezetékhez tartva. Ha a vezeték rendben van, áram folyik, és a lámpa optikai jelet bocsát ki. Ha a vezeték hibás, azaz megszakadt, a lámpa kialszik.
 +
 +=====4. Hűtőszekrény világítás:​=====
 +
 +A gomb funkciókat a hűtőszekrény világítási modelljén kell megvalósítani. Építse fel a modellt, és kösse össze az elektromos alkatrészeket. Hogyan működik a hűtőszekrény világítása?​ Az ajtó kinyitásakor a belső világításnak be kell kapcsolnia. Ha újra becsukja az ajtót, a belső világítás kialszik.
 +
 +=====5. Soros kapcsolat lyukasztóval:​=====
 +
 +{{:​elektronika14.jpg?​400|}}
 +
 +A fémlemez alkatrészek gyártásához általában lyukasztót használnak. Annak érdekében,​ hogy a kezelő ne ragadja meg a kezét a gépben, mindkét kezével meg kell nyomnia egy gombot, hogy meg kezdődjön a lyukasztási folyamat. Ezek a gombok sorba vannak kapcsolva. Az egyik "és áramkörről"​ is beszél. A T1 és a T2 megnyomásakor a lyukasztó motor beindul. A kapcsolási állapotokat táblázatban is megjelenítheti.
 +Állítsa be a lyukasztót a soros kapcsolat bemutatásához. Ehhez új alkatrészt,​ a motort kell használni.
 +
 +{{:​aramrendszer2.jpg?​600|}}
 +
 +=====6. Párhuzamos kapcsolat:​=====
 +
 +{{:​elektronika12.jpg?​400|}}
 +
 +Szeretné, hogy kinyithassa a bejárati ajtót a szobájából,​ de a kaputelefonról is. Ez két gomb párhuzamos összekapcsolásával érhető el.
 +A gombok elrendezését "OR áramkörnek"​ nevezzük. A T1 VAGY T2 vagy mindkét gomb megnyomásakor az ajtónyitó aktiválódig. A kapcsolási állapotokat táblázatban is megjelenítheti.
 +Készítse el az elektromos ajtónyitók bemutató modelljét a párhuzamos kapcsolat szimulálására. Az ajtónyitó helyettesítésére használja az építőipari készlet lámpáját. A kapcsolási rajzon láthatja az ajtónyitó áramköri szimbólumát.
 +
 +{{:​aramrendszer3.jpg?​600|}}
 +
 +=====7. Kapcsoló a folyosó megvilágításához:​=====
 +
 +{{:​elektronika9.jpg?​400|}}
 +
 +Az átkapcsoló áramkör egy vagy több fény be- vagy kikapcsolására szolgál két különböző helyről kikapcsolni. Kis folyosókon,​ folyosókon és két bejáratú helyiségekben használják. Az áramkörhöz a készlet két gombjára van szükség. Készítse el a modellt az összeszerelési utasítások felhasználásával,​ és kösse össze az áramkört.
 +
 +=====8. Pólusváltó / keresztkapcsoló körhinta:​=====
 +
 +{{:​elektronika10.jpg?​400|}}
 +
 +Már észrevette,​ hogy van egy kapcsoló három állásponttal az elemtartón. Ez a kapcsoló keresztkapcsolóként vagy pólus inverterként ismert. Ez egy kapcsoló négy elektromos csatlakozással. Közülük kettő kapcsolódik. Megnyomásakor a csatlakozások felcserélődnek. Állítsa be a körhintát a pólusváltó kapcsolóval az összeszerelési utasítások segítségével,​ és kösse az elektromos alkatrészeket a kapcsolási rajz segítségével.
 +
 +Mielőtt el kezdené az elektronikai kísérleteket,​ még néhány alapot az építőipari készlet elektronikus alkatrészeiről.
 +Az ellenállás kétpólusú,​ passzív alkatrész. Az ellenállások:​
 +
 +- az elektromos áram bizonyos értékekre korlátozása.
 +
 +- az elektromos feszültség felosztása egy áramkörben
 +
 +Az ellenállás értéke ohmban (Ω) van megadva. Az ellenállás ohm-os értéke leolvasható a színes gyűrűkről.
 +
 +=====Kondenzátor:​=====
 +
 +{{:​524326_electronics_capasitor2.jpg?​200|}}
 +
 +A kondenzátor olyan elektromos alkatrész, amely képes az elektromos töltés és a kapcsolódó energia tárolására. Két azonos méretű fémlemezből (elektródákból) áll. Ezeket "​dielektromos"​ szigetelőanyag választja el egymástól. De hogyan működik mindez? A kondenzátoron átáramló áram az egyik elektródát negatívan, a másikat pozitívan tölti fel. Vagyis a fémlemezeken képződött V töltés / feszültség tárolódik.
 +
 +{{:​kondenzator01.jpg?​200|}}
 +
 +A kondenzátor kapacitását Faradban (F) adják meg. A következő modellekben a kondenzátort használja frekvencia-meghatározó elemként. Ellenállással együtt meghatározható a lámpa villogási időtartama.
 +
 +=====Világító dióda:​=====
 +
 +A fénykibocsátó dióda félvezető alkatrész, amely fényt bocsát ki. A rövidítés LED. A rövidítés az angol "​light-emitting diode" kifejezésből származik. Ha a diódán elektromos áram folyik, fényt bocsát ki. A hullámhossz (a fény színe) a félvezető anyagától és az adagolásától függ.
 +
 +A katódot (-) a ház alján lévő sík jelöli. A LED-eknél rövidebb a kapcsolat a katóddal.
 +{{:​led01.jpg?​200|}}
 +
 +**Fontos:** A készletben használt LED-ek lámpaegységbe vannak építve. Itt csak a helyes polaritásra kell figyelnie, amint azt az összeszerelési útmutató is jelzi.
 +A LED-ek általában 2 V feszültséggel és kb. 20 mA áramfelvétellel működnek. Az akkumulátor 9 V feszültséget szolgáltat. Ezért egy áramellátás ellenállást kell csatlakoztatni,​ amely a fennmaradó 7 V-ot elfogyasztja. Az ellenállás nagysága kiszámítható Ohm törvénye alapján.
 +
 +**Fontos:** Az építési készletben használt LED-ekhez nincs szükség további soros ellenállásra. Ezt már beépítették a LED házába.
 +
 +=====Tranzisztor:​=====
 +
 +{{:​524326_electronics_transistor2.jpg?​200|}}
 +
 +A bipoláris tranzisztornak is nevezett tranzisztor szintén elektronikus alkatrész. Elektromos jelek kapcsolására és erősítésére szolgál. A tranzisztorok az elektronikus áramkörök legfontosabb alkatrészei. A tranzisztorok különösen fontosak az integrált áramkörökben. A tranzisztor nevét a funkciójából származtatták. Ha az egyik félvezető réteg ellenállása megváltozik,​ akkor a másik réteg ellenállása is befolyásolódik. A „transzferellenállás” lett a tranzisztor neve.
 +A tranzisztor három vékony félvezető rétegből áll, amelyek egymás tetején fekszenek. Itt megkülönböztetünk egy npn vagy pnp réteg szekvenciát. A középső réteg nagyon vékony a másik két réteghez képest. A rétegek olyan csatlakozásokkal vannak ellátva, amelyek kivezetnek a házból. A külső rétegeket kollektornak (C) és emitternek (E) nevezzük. A középső réteg alapja (B). Ez a vezérlő elektróda vagy a tranzisztor vezérlő bemenete.
 +
 +=====Foto tranzisztor:​=====
 +
 +{{:​phototransistor.jpg?​200|}}
 +
 +A fototranzisztor funkciója megegyezik a tranzisztor funkciójával. Általában csak két csatlakozás van kihúzva - a gyűjtő és az emitter. A fototranzisztort csak a beeső fény (bázis) vezérli.
 +**Fontos:** A készletben használt fototranzisztor lámpatestbe van építve. Itt csak a helyes polaritásra kell figyelnie, amint azt az összeszerelési útmutató is jelzi.
 +
 +=====9. Egyszerű Villogó:​=====
 +
 +{{:​elektronika8.jpg?​400|}}
 +
 +Biztonsági okokból a szélturbinák,​ az adóoszlopok,​ de a rádiótornyok és a repülőgépek is villognak, amelyek vizuálisan jelzik helyzetüket. Állítsa be az egyszerű villogó bemutató modellt, és kösse az elektromos alkatrészeket a kapcsolási rajz segítségével.
 +A kondenzátor mindenekelőtt egy üres töltőraktár. Amíg töltődik, nem áramolhat alapáram a T2-be, a LED1 kialszik. Csak akkor, ha a kondenzátor kellően feltöltött,​ az alapáram újra áramlik, és a lámpa újra bekapcsol.
 +
 +{{:​aramrendszer4.jpg?​400|}}
 +
 +=====10. Váltakozó villogó:​=====
 +
 +{{:​elektronika5.jpg?​400|}}
 +
 +"​Szigorúan váltakozó"​ - ez a következő áramkört jelenti, amelyet az összeszerelési utasításoknak megfelelően állított be. Amint az a kapcsolási rajzból látható, csak három másik alkatrész van hozzáadva (egy kondenzátor,​ egy LED és egy ellenállás). Az ellenállást és a kondenzátort a LED2 vezérlésére használják.
 +A LED kigyulladásának oka a két tranzisztor jelenlegi erősítése. Ez az erősítés elegendő a hatékony érintőkapcsolóhoz. Miért az R1 ellenállás?​ Védi a két tranzisztort a túl sok áramtól, amely az alapra kerülne, ha közvetlenül csatlakoztatná a két érintkezőt.
 +
 +{{:​aramrendszer6.jpg?​400|}}
 +
 +=====Elektronikai modul:=====
 +
 +{{:​electronics-modul.jpg?​200|}}
 +
 +Az elektronikai modul a PROFI Electronics építőipari készletében található. Ez egy kicsi számítógépnek felel meg, bár nem olyan nagy teljesítményű,​ mint egy PC, de tökéletesen megfelelő az alábbi ellenőrzési feladatokhoz. Az elektronikai modult maga nem programozhatja. Inkább a különféle programokat tartósan tárolják a modulban. Attól függően, hogy melyik modellt szeretné irányítani,​ kiválaszthatja a megfelelő programot az öt kis csúszó kapcsoló segítségével,​ és futtathatja.
 +
 +{{:​aramrendszer7.jpg?​200|}}
 +
 +**Tápegység**
 +
 +Az elektronikai modul csak akkor működik, ha 9 V-os tápegységhez csatlakoztatja. Ehhez az elemtartót 9 V-os akkumulátorral használja. Ügyeljen a helyes polaritásra a csatlakoztatáskor (piros = plusz). Ha a modul áramellátása megfelelő, a zöld LED kigyullad.
 +
 +**I1 - I3 bemenetek:​**
 +
 +Ezekhez a bemenetekhez fischertechnik érzékelőket csatlakoztathat. Információt nyújtanak a modulnak. Az érzékelők a gomb, a fototranzisztor,​ a hőérzékeny ellenállás,​ de az elektronikus áramkörök is.
 +
 +**M1 és M2 motor kimenetek:​**
 +
 +A kimenetekhez motor, lámpa (LED) vagy elektronikus áramkör csatlakoztatható. A kimenetek kapcsolásának módja a kiválasztott programtól és a bemenetek állapotától függ.
 +
 +**Csúsztatható kapcsoló (DIP kapcsoló) 1-5:**
 +
 +Az öt csúszó kapcsoló, más néven DIP kapcsoló helyzete meghatározza az elektronikai modul funkcióját. Ezekkel a kapcsolókkal állíthatja be a kívánt programot. Győződjön meg arról, hogy a DIP kapcsolók a megfelelő modellhez szükséges helyzetben vannak. Minden kapcsolónak két állása van: „ON” (fel) és „OFF” (lefelé). A kísérletek elején állítsa az összes DIP kapcsolót "​OFF"​ helyzetbe.
 +**Fontos:** Az áramellátás bekapcsolásakor az elektronikai modul ellenőrzi, hogy melyik programot kell futtatnia. Ezért először mindig állítsa be a kívánt programot, majd csatlakoztassa az áramellátást.
 +
 +=====11. Körhinta elektronikai modullal:​=====
 +
 +{{:​elektronika10.jpg?​400|}}
 +
 +Ha a DIP5 DIP kapcsolót "​OFF"​ állásba kapcsolja, akkor az úgynevezett alapprogram aktiválódig. Ez egy univerzális program, amellyel számos modellt vezérelhet. Használja újra a körhintát az alapprogram gyakorlataihoz. Csatlakoztassa az elektromos alkatrészeket az elektronikai modulhoz, a szerelési útmutatóban leírtak szerint.
 +Az 1-4 tolókapcsolók speciális funkciókkal rendelkeznek az alapprogramban:​ DIP1 - DIP3: Megfordítja a bemenetek funkcióját. Ez a függvény z. B. szükséges a fénysorompó használatakor. Itt az 1-3 DIP kapcsolók "​ON"​ állásba vannak állítva. A bemenet akkor aktiválódig,​ amikor a fénysorompó megszakad.
 +
 +=====12. Hajó Hinta:=====
 +
 +{{:​elektronika13.jpg?​400|}}
 +
 +A hajó lengése az első modell, amelyet egy speciális programmal irányíthat. Használja a szerelési utasításokat a modell felépítéséhez és az elektromos alkatrészek csatlakoztatásához az elektronikai modulhoz.
 +Az összes szenzor és működtető,​ amelyet eddig ismer, a hajó lengési modelljébe van beépítve. A tolókapcsolót a hinta elindításához használják. Ha ez eléri a gombot, a motor polaritása megfordul, és a lengés a másik irányba mozog, amíg a gombot ismét nem aktiválják,​ és a forgásirány megváltozik. Ez addig folytatódik,​ amíg a tolókapcsolót nem működtetik (nyitják). A hinta addig mozog vissza, amíg meg nem szakítja a fénysugarat a fénysorompótól. Ebben a helyzetben az utasok felszállhatnak és leszállhatnak. Ezután a csúszó kapcsolóval újraindul a lengési folyamat.
 +
 +=====13. Riasztó berendezés:​=====
 +
 +{{:​elektronika3.jpg?​400|}}
 +
 +A riasztórendszer a második modell, amelyre külön program van. Ehhez állítsa be a riasztórendszert az összeszerelési útmutató alapján, és csatlakoztassa az elektromos alkatrészeket az elektronikai modulhoz.
 +
 +Hogyan kell kinéznie? Amint az ajtót kinyitják, a piros lámpa (LED) villogni kezd. Amikor az ajtó ismét becsukódik,​ a LED továbbra is villog. A LED csak akkor alszik ki, amikor megnyom egy másik gombot (amely kikapcsolja a riasztórendszert). A speciális programmal valódi riasztórendszert lehet építeni. Használhatja akár szobája ajtajának illetéktelen behatolás elleni biztosítására is.
 +
 +=====14. Ventilátor:​=====
 +
 +{{:​elektronika16.jpg?​400|}}
 +
 +Nyár van, süt a nap, és nincs szellő. Még jó, hogy a rajongói modell megtalálható a készletben. Használja az összeszerelési utasításokat a ventilátor összeszereléséhez és az elektromos alkatrészek bekötéséhez. Most azonban egy olyan alkatrészre van szüksége, amelyet még nem magyaráztak - az NTC termisztort.
 +
 +=====Ntc termisztor:​=====
 +
 +{{:​524326_electronics_ntc-widerstand.jpg?​200|}}
 +
 +Az NTC termisztorok félvezető ellenállások,​ amelyek hőmérséklet függőek. Erősen negatív hőmérsékleti együtthatóval rendelkeznek. Ezért hívják őket NTC ellenállásoknak is (NTC = Negative Temperature Coefficient). Az NTC ellenállások a hőmérséklet emelkedésével csökkentik ellenállási értéküket,​ majd jobban vezetnek. Amikor a hőmérséklet csökken, az ellenállás értéke növekszik, és kevesebbet vezetnek. Mivel az ellenállási értékek hőmérséklet függőek, ezeket nem számítják ki. Az adatlapok jelleg görbéiből olvashatók le. 
 +A ventilátor egy bizonyos hőmérsékleten indul, amelyet a potenciométerrel beállíthat. Minél melegebb, annál gyorsabban kell működnie a ventilátornak. A ventilátor egyébként forgathatóan van felszerelve. Ott forgathatja,​ ahol csak akarja.
 +
 +=====15. Fürdőszoba szellőző:​=====
 +
 +Ha egy fürdőszobát nem lehet szellőztetni az ablak kinyitásával,​ akkor azt mechanikusan kell szellőztetni. Lehet, hogy ezt nyilvános WC-kből ismeri, amikor a ventilátor automatikusan bekapcsol.
 +A fischertechnik fürdőszobai szellőzésével a ventilátor bekapcsol, amikor a lámpa bekapcsol. Ha újra kikapcsolja a lámpát, a ventilátor néhány másodpercig tovább működik, és kialszik. A potenciométerrel beállíthatja,​ hogy hány másodpercig működjön. (0,5 mp - 5 mp).
 +
 +=====16. Tolóajtó:​=====
 +
 +{{:​elektronika2.jpg?​400|}}
 +
 +Gyakran találhat tolóajtókat a középületekben,​ például üzletek bejárataként,​ orvosi rendelőknél és még sok minden máshol. A tolóajtó előnye, hogy fénykorlátok,​ közelségi kapcsolók és érintőgombok segítségével nyitható és zárható.
 +
 +**Hogyan működjön a tolóajtó?​**
 +
 +Elindítja a programot, és az ajtó becsukódik. Ugyanakkor a lámpa pirosra vált. Az érintőkapcsoló biztosítja a kapu újbóli kinyitását. Ha az ajtó nyitva van, a közlekedési lámpa zöldre vált. A belső időzítő biztosítja,​ hogy az ajtó a beállított idő után ismét becsukódjon. Előtte a lámpa pirosra ugrik. Az idő 2 és 5 másodperc között állítható be a potenciométerrel. Biztonsági áramkör biztosítja az ajtó újbóli kinyitását,​ ha a beépített fénysorompó megszakad. Ha a fénysorompó szabad, az ajtó a beállított idő után becsukódik.
 +
 +**Speciális programok a digitális technológiához**
 +
 +Miután foglalkozott a készlet összes modelljével,​ meg akarjuk mutatni, hogy mely funkciók vannak még az elektronikai modulban. Ezeket a funkciókat minden bizonnyal felhasználhatja saját modellötleteihez. Rendelkezésre állnak olyan programok, amelyekkel logikai áramköröket állíthat be (monoflop, flip-flop, ÉS és VAGY funkciók). Természetesen csak akkor szórakoztató,​ ha több PROFI Electronics modult kapcsol össze egymással. Mivel ez meghaladja a készlet hatókörét,​ ezekről a funkciókról az interneten talál információt a fischertechnik honlap www.fischertechnik.de "​Letöltések"​ részében.
 +
 +=====Hibaelhárítás=====
 +
 +Mindig frusztráló,​ ha épített egy modellt, és nem úgy működik, ahogy szeretné. Tehát itt van néhány tipp a felmerülő hibák kijavításához.
 +
 +**Kábel és Dugó**
 +
 +Győződjön meg arról, hogy a csatlakozó érintkezésben van a sodrott huzallal a felszereléskor. Ezt tesztelheti az 
 +akkumulátorral és a lámpával. Használhatja a leírt folytonossági tesztert is.
 +
 +**Tápegység**
 +
 +Ha ACCU-csomagot vagy akkumulátort használ, győződjön meg arról, hogy van-e még elegendő energia. Teszteld ezt lámpával.
 +
 +**Helyes polaritás**
 +
 +Bizonyos alkatrészek (kondenzátor,​ tranzisztor,​ fototranzisztor,​ LED) esetében biztosítani kell a csatlakozások helyes polaritását. Győződjön meg arról, hogy a tranzisztor szilárdan van-e a mellékelt aljzatban, és hogy a csapok érintkeznek-e vele.
 +
 +**Az elektronikai modul DIP kapcsolóinak beállítása**
 +
 +Ahhoz, hogy az elektronikai modul a megfelelő programot hajthassa végre, a DIP kapcsolókat helyesen kell beállítani. Az egyes modellek kapcsolóállása megtalálható a szerelési útmutatóban vagy a mellékelt füzetben.
 +**Fontos:** A beállított programról csak akkor kérdezünk,​ ha az elektronikai modul be van kapcsolva. Ha közben megváltoztatja a programot, akkor röviden meg kell szakítania az áramellátást,​ hogy az új program aktíválódjon.
  
 +**Még intelligensebb irányítás - fischertechnik ROBOTICS**
  
 +Reméljük, hogy tetszett a modellek irányítása a PROFI Electronics készletből. Talán néhány modellötletet megvalósít,​ és az elektronikai modul segítségével irányítja őket. Egy bizonyos ponton biztosan eljut egy olyan ponthoz, ahol az alapprogram már nem elegendő a modellek helyes irányításához,​ és nem áll rendelkezésre megfelelő speciális program. Lehet, hogy modellje több motort és több gombot tartalmaz, és egy bizonyos technikai folyamatot szeretne megvalósítani. Akkor készen áll a vezérléstechnika következő szintjére. A fischertechnik ROBOTICS program. Van egy vezérlő modul, az úgynevezett TXT vezérlő, amellyel egyszerre négy motort vezérelhet. Nyolc bemenettel rendelkezik gombokhoz, fotótranzisztorokhoz vagy reed érintkezőkhöz is. Használhatja a Bluetooth-ot,​ a WiFi-t és még sok minden mást.
  
 +{{:​logohossz.jpg?​400|}}
  
  
  
  
elec.txt · Last modified: 2021/03/18 16:43 by denes