Osztálykészlet elektromos vezérlések termék óratervek
Tartalom:
Az elektromos áramkörök számtalan dolog alapját képezik az egyszerű szobavilágítási kapcsolóktól kezdve az élelmiszer-feldolgozókon át a robotokig és számítógépekig. Alacsony elektromos feszültségekkel, pl. B. elemből az elektromos jelenségek és technikák egyértelműen bemutathatók, átélhetők és megérthetők:
Az elektromosság a fizika azon ága, amely az elektromos töltéssel és annak alkalmazásával foglalkozik:
• Áram folyik az elektromos vezetékekben , pl. egy fémdarab kábel formájában. • Elektromos kapcsolók az elektromos áram áramlásának szabályozására szolgálnak. Lehetővé teszik vagy megszakítják az elektromos áram áramlását. Ezzel ki-be kapcsolhatunk egy zseblámpát vagy egy motort.
Az elektromos áram nagyon gyorsan képes energiát szállítani nagy távolságokra, és sokféle célra felhasználható. Ez sokoldalúbbá és használhatóbbá teszi, mint szinte bármi más ezen a világon.
Több tízezer évvel ezelőtt az emberek anélkül, hogy ennek tudatában lettek volna, egy nagyon lenyűgöző elektromos jelenséget figyelhettek meg: a villámlást zivatar idején. Itt sok elektromos töltés sok energiával áramlik a másodperc töredéke alatt a viharfelhőkből a földre. A hatás olyan erős, hogy a fák szó szerint “felrobbanthatók”, mert a villámcsapáskor felszabaduló energia elegendő ahhoz, hogy a fában tárolt vizet azonnal felforralja, amitől a fa szétreped.
Mindenkinek volt már ártalmatlan tapasztalata az elektromossággal kapcsolatban, amikor műanyag fésűvel fésülködik, és azt tapasztalja, hogy az aztán „feláll” a haja. A fésű súrlódása miatt elektromosan feltöltődtek. Ilyen hatásokat már Kr.e. 600 körül ismertek. borostyánnal való súrlódásban figyelték meg.
Az „akkumulátor” első előfutára már a Krisztus előtti múlt században volt. Chr.: Egy vasat és egy rézrudat mártottak egy elektrolitba, ahogy ma mondanák. Akkoriban csak a szőlőlé volt az elektrolit, amit használtak!
Csak az elmúlt 400 évben tanulmányozták szisztematikusabban az elektromosságot. A 19. század elején fedezték fel az áramló elektromos áram és a mágnesesség kölcsönhatását - ez a későbbi villanymotorok alapja. Michael Faraday brit fizikus matematikai képletekben foglalta össze az elektromosság természeti törvényeit. Ez lehetővé tette az elektromos jelenségek kvantitatív kiszámítását.
Azóta a tudásszerzés és a gyakorlati alkalmazás egyre gyorsabb ütemben halad előre. Gondoljunk csak a villanykörtékre, az első távíróra, az első rádióadásra, rádióra, telefonra, televízióra, elektromos meghajtású vonatokra és egyéb járművekre, a zsebszámológépre – a távközlési műholdakra, okostelefonokra, mikrokontrollerekre és a nagy adatközpontokra.
A következő alkatrészek szolgálnak bevezetőül a fischertechnik elektromosságába és elektromechanikájába:
Mindez természetesen tökéletesen illeszkedik a fischertechnik rendszerbe, így nem csak az elektrotechnika alapvető funkciói jelennek meg, hanem robusztus és valósághű gépek funkcionális modelljei is készülhetnek.
Óraterveink az elektromos áramkörökhöz kapcsolódó különböző altémákra vannak bontva. Így konkrétan az igényekre tud reagálni, és pontosan azokat a témákat oktathatja, amelyeket célszerűnek tart, vagy amelyek adottak az Ön számára. A fischertechnik Class Set elektromos vezérléssel minden elérhető óraterv teljesíthető.
Az alábbiakban a különböző tantárgyak óratervei találhatók. A feladatok elvégzésére körülbelül 45 perc vagy egy tanítási óra áll rendelkezésre.
Egyszerű áramkör polaritásváltó kapcsolóval és LED-del. Lámpát gyújtunk!
1. kísérlet – Meggyújtunk egy lámpát tervezési feladat Építsd meg egy egyszerű elektromos áramkör modelljét pólusváltó kapcsolóval az összeszerelési útmutató szerint!
Tematikus feladat Az elektromos áramkörök ábrázolása úgynevezett kapcsolási rajzok segítségével történik. Az alábbi kapcsolási rajz egy lámpa általános kapcsolási jelét tartalmazza.
Lámpaként azonban valójában fénykibocsátó diódát (“LED-et”, mert angolul Light Emitting Diode-nak hívnak) használunk. A LED-nek van egy speciális áramköri szimbóluma a kapcsolási rajzon:
Fontos: A két kábellel mindent ki lehet próbálni, de soha ne kössük közvetlenül egymáshoz az elemtartó két csatlakozóját, még a lámpamodulon keresztül sem. Ezt rövidzárlatnak nevezik. Az elemtartónk ugyan beépített védelemmel is rendelkezik, de nem szabad “rövidre zárni” az áramforrást, mert az károsíthatja. A kábelek is akár felforrósodhatnak és kisüléshez vezethet.
Az elemtartónk beépített tolókapcsolóval rendelkezik, amelyet most alaposan tesztelünk. Próbáld ki a következőket:
Egyenáramú motort működtetünk, és változtatjuk a forgásirányát
2. kísérlet - Egy motort forgatunk tervezési feladat Az egyenáramú motormodellt forgásirány-változtatással, kezdetben rácsúszó hajtómű nélkül, az összeszerelési útmutató szerint készítse el. Így szabadon láthatjuk a motor csigáját.
Tematikus feladat Csatlakoztassa a motort az akkumulátortartóhoz:
Kísérleti feladat
Most hagyja forogni a motort. Próbálja újra (most az utolsó fekete tengelyen), hogy ujjaival fékezze le a motort. Mit figyelhetsz meg?
Ebben a kísérletben egy LED be- és kikapcsolására használjuk.
3.1. kísérlet – Be- és kikapcsolás gombbal tervezési feladat Építse meg a be- és kikapcsoló modellt az összeszerelési útmutató alapján.
Tematikus feladat A fischertechnik gomb így néz ki:
Ily módon a központi érintkező felváltva csatlakoztatható az alaphelyzetben zárt érintkezőhöz vagy az alaphelyzetben nyitott érintkezőhöz (a gomb megnyomásakor). Ezt vizsgáljuk a következő kísérletekben. A következő gyakorlatlapok bemutatják, hogyan építhetsz izgalmas, kifinomult és rendkívül hasznos kiegészítő áramköröket több gombbal.
Kísérleti feladat
Figyelje meg, mikor világít a lámpa és mikor nem.
Hogyan viselkednek most a LED-ek és a gombok?
Hogyan viselkednek most a LED-ek és a gombok?
A gombok soros csatlakoztatása
4.1. kísérlet – a gombok soros csatlakoztatása
Tervezési feladat Készítse el a gombok soros csatlakoztatásának modelljét az összeszerelési útmutató szerint.
Pontosan mikor világít a LED, mikor nem?
Hogyan viselkedik most az áramkör?
Mit csinál most az áramkörünk?
A gombok párhuzamos kapcsolása
5.1. kísérlet – Nyomógombok párhuzamos kapcsolása
Tervezési feladat Építse meg a gombok párhuzamos kapcsolásának modelljét az összeszerelési útmutató szerint!
Tematikus feladat:
A kapcsolási rajz így néz ki:
Állítsa be az akkumulátordoboz kapcsolóját úgy, hogy a LED világítson, amikor megnyomja valamelyik gombot.
kísérleti feladat:
váltóáramkör
6.1. kísérlet - váltakozó áramkör
tervezési feladat Építse meg a váltakozó áramkör modelljét az összeszerelési útmutató szerint!
Tematikus feladat: Ehhez a kísérlethez összesen 5 kábelre van szükségünk. Ügyeljen az áramkör helyes beállítására:
A kapcsolási rajz azt mutatja, hogy mindkét gomb átengedi az áramot a LED-hez. Állítsa be az elemtartó kapcsolót úgy, hogy a LED világítson.
kísérleti feladat:
Mikor világít most a LED?
- De min kellene még változtatni, hogy valóban használható legyen a szobavilágítás? Ne feledje, hogy nem mindig akar megállni az ajtó előtt, hogy megnyomjon egy gombot.
rövidzárlati fék
7.1. kísérlet - zárlati fék
tervezési feladat
kísérleti feladat
Ügyeljen arra, hogy a középső érintkező a motorhoz, az alapérintkező pedig az akkumulátorhoz legyen! Később szükségünk lesz rá. Kapcsolja be és ki a motort a gombbal. Ügyeljen arra, hogy a motor a leállítás után egy ideig “bekapcsoljon”. Szerinted miért?
Ha most elengedjük a gombot, akkor az áram nem tud úgy folyni az akkumulátorból, mint korábban, mert az akkumulátor egyik (a kapcsolási rajzon) pólusa nincs máshoz kötve. De most ismételje meg a motor be- és kikapcsolását. Most meddig jár a motor, ha leállítod?
Bal-jobb-ki két gombbal
8.1. kísérlet – bal-jobb-ki két gombbal
tervezési feladat Építse meg a bal-jobb-ki modellt két gombbal az összeszerelési útmutató szerint.
Tematikus feladat A motor be- és kikapcsolására szolgáló áramkört már megismertük, beleértve a rövidzárlati féket is:
Valójában ebben az áramkörben a gomb átkapcsolja a motor egyik kivezetését a tápegység két pólusa között. Ezt kiegészítjük egy második gombbal, amit ugyanúgy átkapcsolunk a motor másik csatlakozására:
Így emlékezhet az áramkörre:
Építsd fel ezt az áramkört. Minden, ami a kapcsolási rajzon pirossal van ábrázolva, össze van kötve egymással. Tehát nem számít, ha
Ugyanez vonatkozik a munkaérintkezőkre és a kapcsolási rajzon kékkel rajzolt vonalakra. A lényeg a következő: Ezzel az áramkörrel a motor mindkét kivezetését csatlakoztathatja a tápegység “+” vagy “ ” jeléhez, attól függően, hogy hogyan nyomja meg vagy engedi el a gombokat. Vizsgáljuk meg ezt részletesebben!
kísérleti feladat
A két szürke szaggatott vonal itt nem fontos, mert ezek a kapcsolatok nem kapcsolódnak egymáshoz. De most a motor jobb csatlakozását (a kapcsolási rajzon) a “+”-hoz, a másik csatlakozást pedig a “-”-hoz csatlakoztattuk. Tehát a motor egy bizonyos irányba forog!
Engedje el az 1-es gombot, majd nyomja meg helyette a 2-es gombot:
Pólusváltó kapcsoló két csatlakoztatott gombbal
9.1. kísérlet – Pólusfordító kapcsoló két csatlakoztatott gombbal
tervezési feladat
Építse újra a modellt a 8. kísérletből. Ezért kezdetben mindkét gombot külön kell rögzíteni.
Tematikus feladat
Felidézzük a 8. kísérlet áramkörét, amely lehetővé teszi, hogy a motort olyan elegánsan balra/jobbra irányítsuk:
Most cserélje ki a kábeleket a gyártó és a megszakító érintkezők között a két gomb egyikére (itt a 2. gombnál látható):
kísérleti feladat
Mit érsz el az áramkörrel ebben a beállításban?