STEM PNEUMATIKA
A pneumatika a sűrített levegővel rendelkező gépek munkafolyamatainak vezérlésére és végrehajtására szolgáló technológia neve. Csakúgy, mint a nagy kotrógépek és egyéb építőipari gépek hidraulikus hengerében a nyomás alatt lévő olaj esetében, a sűrített levegővel is nagy erőket és gyors mozgásokat lehet elérni. Ez számos előnyt kínál - különösen a gyerekszobákban és az osztálytermekben:
• A pneumatika könnyen érthető és rendkívül tiszta technológia - láthatja, mi mozog, és érezheti, hogy az eltérő nagy nyomás különböző erőkhöz vezet.
• A pneumatikus hengerek mindig ugyanazt az erőt fejtik ki ugyanazon a nyomáson, függetlenül attól, hogy mennyire vannak meghúzva. Ez a legegyszerűbb módon teszi lehetővé, pl. B. hogy a munkadarabot állandó erővel tartsa anélkül, hogy azt túlzott erővel károsítaná.
• Nagyon gyors mozgások hajthatók végre pneumatikus hengerekkel.
• A tisztán pneumatikus vezérlés szelepek segítségével is lehetséges.
• Mivel nincsenek szikrák (mint például az elektromos kapcsolás esetén), a pneumatikus rendszerek is alkalmasak gyúlékony anyagok kezelésére (pl. Töltőrendszerekben).
• A sűrített levegő kiszabadulása - ellentétben a hidraulika szivárgó olajával - nem jelent környezeti problémát.
Ezen okok miatt a pneumatika számtalan ipari alkalmazásban megtalálható a munkadarabok feldolgozásában, az italok kitöltésében, a csomagolásban, az alkatrészek megfogásában és kezelésében, és még sok másban.
A fischertechnik kompresszor kicsi és csendes, de nagy teljesítményű. 9 V DC feszültséggel működtetve kb. 1 bar nyomást és elegendő áteresztőképességet biztosít a funkcionális modellek széles skálájának működtetéséhez.
A pneumatikus tartály sűrített levegőt tárol. Ez az elektronika kondenzátorának pneumatikus megfelelője.
Az ollóval könnyen hosszúra vágható tömlők, a sűrített levegő több tömlőkhöz elosztására szolgáló T-darabok és a csatlakozások lezárására szolgáló dugók biztosítják, hogy a sűrített levegő a megfelelő helyeken elérhető legyen.
A manométer a levegő nyomásának mérésére szolgáló eszköz. Segítségével a pneumatikus folyamatok még érthetőbbé válnak.
A fischertechnik kézi szelep egy “4/3-utas szelep” - négy csatlakozást tartalmaz a befújt levegőhöz, az elszívott levegőhöz és két kivezetést a hengerekhez, és három kapcsolóállással rendelkezik. Tehát z. B. húzza vissza, nyújtsa ki vagy tartsa meg a henger adott helyzetben.
A mágnesszelep lehetővé teszi a pneumatikus szelep elektromos kapcsolását. Ez a kapcsolat lehetővé teszi más típusú gépi vezérlések létrehozását - beleértve a számítógép által vezérelt pneumatikus gépeket is.
Különböző pneumatikus hengerek végzik a munkát: a kettős működésű hengereket sűrített levegővel aktívan mozgatják mindkét irányban (meghosszabbítják és visszahúzzák). Az egyhatású hengerek beépített visszatérő rugóval rendelkeznek. Sűrített levegővel meghosszabbítják őket, és tavasszal automatikusan visszatérnek alapállapotukba, amint a sűrített levegő már nem áll rendelkezésre.
• A szelepek tartalmazzák a fojtószelepet is, amely lehetővé teszi, hogy a sűrített levegő állíthatóan, erősen vagy gyengén haladjon át. A pneumatikus henger csak ekkor nyúlik meg vagy húzódik vissza a kívánt sebességgel, vagy egy térfogat csak fokozatosan tölt fel sűrített levegőt. Ez megfelel az elektronika ellenállásának.
• A visszacsapó szelep csak egy irányban engedi át a sűrített levegőt. Ezt arra használják, hogy saját maga készítsen sűrítettlevegő-forrást, de emellett a henger az egyik irányban gyorsan működik, a másikban pedig csak fojtott. Ez az elektronika diódájának pneumatikus megfelelője.
• Természetesen mindez tökéletesen illeszkedik a fischertechnik rendszerbe, így nemcsak a pneumatika alapvető funkciói jelennek meg, hanem a gépek robusztus és reális funkcionális modelljei is elkészíthetők.
A belépés a pneumatikába
• A sűrített levegő hatására a pneumatikus henger meghosszabbodik vagy visszahúzódik.
• A kipufogó levegő elzárása ezt megakadályozza, ezért képesnek kell lennie a henger másik oldalán kifolyni.
• A visszacsapó szelepek csak egy irányban engedik át a sűrített levegőt, és többek között sűrített levegős szivattyú építésére használható.
• A szelepek vezérlik a sűrített levegő be- és kiáramlását, és így vezérelhetik a hengereket.
Készítsen sűrített levegőt saját készítésű szivattyúval, és ismerje meg annak működését egy pneumatikus hengerben. Pneumatikus henger vezérlése szeleppel.
Alapfunkciók a pneumatikában
• A kompresszorok sűrített levegőt generálnak folyamatos működés közben.
• A manométer a levegő (vagy általában a gázok) nyomásának mérésére szolgáló mérőeszköz. Értékes betekintést nyújt a pneumatikus szerelvények működésébe.
• A hengerek lassú mozgatása érdekében az elszívott levegőjük fojtott. A befújt levegő fojtása céltalan.
Elektromos kompresszor segítségével sűrített levegőt állítunk elő, manométerrel mérjük meg a légnyomást és részletesebben foglalkozunk a sűrített levegő fojtásával.
Pneumatika alkalmazása egy korlát példájával
• Ismerje meg az egyhatású henger működési módját és alkalmazási területeit.
• Hozza létre az elektromosság és a pneumatika összekapcsolását a gomb és a mágnesszelep segítségével.
Valódi modellben használjuk a pneumatikát - egy saját készítésű akadályt. Megismerjük az “egyhatású” hengert és az elektromágneses szelepet.