User Tools

Site Tools


Sidebar

WEBÁRUHÁZ

Navigáció


Oldaltérkép

Főoldal

Kategóriák


Micro:bit

Micro:bit kiegészítők

Arduino

Raspberry

Fishertechnik

Fishertechnik-Osztálykészletek

Robotok

Robotikai alkatrészek Szösszenetek

3D Nyomtatás, Gravírozás

DFRobot

Cytron

Kitronik

Learning & Resources

btkezdo

This is an old revision of the document!


BT KEZDŐ ROBOTIKA

12 MODELL ÉPÍTHETŐ:

• körhinta

• jelzőlámpa

• világító torony

• hűtőszekrény

• mosógép

• kézszárító

• sorompó

• présgép

• futószalag

• futószalag + prés

• lánctalpas jármű

• lánctalpas jármű + akadály kerülő

Vezérlése, működése:

• Bt Smart controller (készletben van)

• ROBOPro Light

• ROBOPro Smart

Építése:

• Az útmutató szerint.

Néhány elem bemutatása:

Irányító panel (Bt smart controller)

Akkumulátor (Benne egy 9V-os elem, ami nem tartozéka a készletnek)

Motor

Nyomógomb

Fogaskerék

Foto tranzisztor

Led

Vezetékek

1. Körhinta:

Legelső modulunk a körhinta, ahol egy motoron keresztül hajtunk meg egy tengelyt, amely körbe-körbe fog forogni.

Összekötési rajz: I1: Nyomógomb, M1: Motor és az akkumulátor, amit látunk. Ezeket az irányítópanelhez összekötjük. Figyelem a vezetékeket megfelelő hosszúságúra kell vágni. Majd értelemszerűen a piros dugót a pirosra, a zöld dugót a zöldre felszerelni:

Ehhez szükségünk van a csavarhúzóra, ami megtalálható a készletben. Figyelem a kis csavarok ki-be hajtásánál figyeljük rájuk, mert apró méretűek, könnyen elveszthetők.

Ha sikerült összeépíteni a modult, akkor indítsuk el a ROBO Pro Light programot, közben az irányítópanelt kössük össze USB-n keresztül számítógépünkkel (tartalmazza a készlet). Egy üres táblát fogunk kapni különböző gombokkal jobb és bal oldalon.

Illetve készítettünk egy leírást a különböző ikonokról, ami megtalálható a programban.

Ezek után szerkesszük meg a körhinta modul irányítását egy egyszerű példán keresztül:

Ha sikerült, akkor a felső ikon soron találsz egy zöld színű start gombot, ha megnyomod, elkezdődhet a körhintázás!

Fontos: - Az akkumulátor feltöltött állapotban legyen, különben nem fog az adott sebességen a motor működni, vagy akadni fog, ezáltal meg sérülnek a fogaskerekek. Az irányítópanel összekötve legyen a számítógéppel, különben nem fog a program működni. Az akkumulátor bekapcsolt állapotban legyen, hogy tudjuk használni a program.

2. Jelzőlámpa:

Megismerkedhetünk a jelzőlámpával. Itt led-eket fogunk használni, amihez különböző színű kupakokat lehet fel-le pattintani, ez esetben zöld és piros kell.

Bal oldalon fent található a nyomógomb mellette az akkumulátor, alatta a piros kupakos led, alatta a zöld kupakos led. Haladjunk ismét az utasítások szerint, az összerakás terén. A kupakok (piros és zöld) figyeljünk a fel-le pattintáskor nehogy eltörjük az anyagot. Majd ha kész vagyunk, kábellel ismét kössük össze az irányítópanelt a számítógéppel. Ha ez megtörtént indítsuk el a ROBO Pro Smart programot és folytatódhat tovább a játék!

Bemutatok egy példát:

Megjegyzés: Induljon el a program, ha I1-es nyomógomb alaphelyzetben van, vagyis nincs a nyomógomb lenyomva, akkor az M1 led felkapcsol (piros), majd ha nem történik más, vagyis nem lesz benyomva a nyomógomb, akkor a led égni fog. Ha a nyomógombot megnyomja az ember, akkor az M1-es led kialszik, fél másodperc múlva pedig az M2 led felkapcsol (zöld). Majd az M2 led égve marad 5 másodpercig és vége a programnak. Többféle változatot készíthetünk, ez egy alap program volt, amit itt lát.

3. Világítótorony:

Ugyanazokat használjuk, mint a jelzőlámpánál, csak a kupakok mások, itt 2 átlátszó kupakot használunk.

Ha otthon vagyunk a világítótornyokban, akkor most kihasználhatjuk, hogy mikor milyen jelzést kell leadnunk, ha nem akkor utána tudunk olvasni.

4. Hűtőszekrény:

Ugyanazokat az egységeket használjuk itt is, csak most egy átlátszó és piros kupakot használunk. Amikor ki-be nyitjuk a hűtőszekrény ajtaját, akkor egyik led kikapcsol, a másik pedig be. Ezt, ha van hűtőszekrényünk le is ellenőrizhetjük.

5. Mosógép:

2 Nyomógomb, 1 motor és egy led átlátszó kupakkal.

Itt már összetettebb dolgokat készíthetünk, mivel a két nyomógombhoz, egy-egy funkció tartozhat. A mosógép leírását fogom most leírni, de előtte ábrázolom:

Ha I2 nyomógomb ha nincs megnyomva nem megy a motor illetve, nem ég a led se. Ha I2 nyomógomb meg van nyomva, akkor első esetben, ha az I1 nyomógomb meg van nyomva akkor a led (nem 8-as erősséggel, hanem 2-es erősségűre át kell tenni), és a motor 8-as sebességgel forogjon, vagyis centrifugáljon. Ha I1-es nyomógomb nincs megnyomva, akkor a led világítson 8-as erősséggel, illetve a motor forogjon 4-es sebességgel (ezt is át lehet állítani).

Tehát, ha becsukjuk a mosógépünk ajtaját, akkor a dob induljon el, forogjon, amit a led is jelez, ha meg nyomjuk bal oldalon a led melletti nyomógombot, akkor pedig induljon a centrifugálás.

Fontos: A vezérlőhöz a motorokat, ledeket, nyomógombokat mindig a megfelelő vezetékkel, az utasításokban leírtak alapján kössük.

6. Kézszárító:

A két led mellett, 2 fototranzisztort is használunk és természetesen a motor, amely a propellert mozgatja.

Az utasítások szerint, ha összeépítettük, akkor megtehetjük az első próbát. Fontos megjegyeznem, hogy se nem túl világos, se nem túl sötét helyen kell, kipróbáljuk, mert a foto tranzisztorunk nem megfelelően fog működni, vagy nem is fog működni. Ilyenkor nem kell megijedni, hanem át kell telepíteni olyan helyre, ahol adottak a fentebb megemlítettek. Ha eltakarjuk a fény útját a motorunk el fog indulni, fontos a forgás irány is.

7. Sorompó:

Ha nincs ekkora játékautónk, akkor használhatjuk a kezünket is. Ha eltakarjuk a fény útját a sorompó felnyílik, beállíthatjuk akár az időt is. Itt is fontos megemlítenem ugyanazt, mint a Kézszárítónál, a se nem túl világos, se nem túl sötét szoba, ahol kipróbálhatjuk.

8. Lyukasztógép, biztonsági kapcsolóval:

Szinte az összes elemet használjuk, 2 nyomógomb, 1 foto tranzisztor, 1 led és a motor. Összeépítés után vegyünk magunkhoz akár egy kis papírt, ami befér a lyukasztógép alá. Ha eltakarjuk a fény útját, akkor a gép elindul. Puhább anyagot össze tud préselni, de erre figyeljünk mert keményebb anyag esetén a motor megszorulhat, fogaskerekek roncsolódhatnak. Ha meg nyomjuk a nyomógombokat a gép azonnal le kell, hogy álljon. Fontos még megjegyeznem, hogy a 9 V-os elem, legyen feltöltve, mert lemerült állapotában a motort nem kellőképpen tudja meghajtani, illetve a fény erőssége is csökkenhet.

btkezdo.1587030283.txt.gz · Last modified: 2020/04/16 11:44 by denes